Gelenekler ve ulusal değerler ancak sahip çıkılırsa yaşarlar ve gelecek nesillere aktarılabilirler. Millet olarak birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir cografyada yaşıyoruz. Bu medeniyetlerin etkileriyle yoğrulmuş, ama kendine has özelliklerini yitirmemiş inanılmaz bir yemek kültürüne sahibiz.

Bizlere düşen en önemli görevlerden biri, atalarımızın bizlere biraktığı bu kültüre sahip çıkmak, Türk Mutfağı'nı yaşatmak ve tüm dünyaya tanıtmaktır. Bu görev bizim yemek kültürümüzden farklı bir kültür olan fast-food'un yaygınlaştığı günümüzde daha da önemli bir hale gelmektedir. 

Sınırsız çesit ve lezzete sahip Türk Mutfağı, Dünyanın sayılı mutfaklarından biridir. Buna rağmen Türk Mutfagını yeterince tanıtamadığımız bir gerçektir.

Biz SELVİ RESTAURANT olarak bu gerçegi göz önünde bulundurup Türk Mutfağı'nın bütün güzelliklerini ve lezzetini dünyaya tanıtmayı misyon edindik. SELVİ RESTAURANT olarak bunu yaparken modern dünyanın olanaklarını göz ardi etmemeye özen gösteriyoruz. Zira 1950 yılında açılan restaurantımız 1970 yılında Türkiye'de ilk Self Servis hizmetini sunmaya başlamıştır.

SELVİ RESTAURANT olarak en büyük hedefimiz, bu misyonu kendimize şiar edinerek dün oldugu gibi yarın da Türk Mutfağı'nın güzelliklerini ve lezzetini tüm Dünya'ya tanitmaya devam etmektir. Herkesi SELVİ RESTAURANT 'in lezzet dolu dünyasina bekliyoruz.